Bonsai Hakkında Sık Sorulan Sorular

Bonsai sanatı ile ilgilenmeye başladığım zamandan beri, çok şey öğrenmeye çalıştım ve öğrendim de. İlk bonsai telleme çalışmam, öldürdüğüm ağaç, sabırsızlıktan yitirdiğim tohumlar ve yanlış konumlandırdığım ağaçlar. Sayısız hata yaptım ve yapmaya devam edeceğim çok iyi öğrenene, bir usta olana dek. Ben bir bonsai sanatı ustası olmak ile alakalı gerçekten ciddi ve disiplinli bir şekilde çalışıyorum. Bu sürede hem araştırmalarımı sürdürürken hem de çevremdeki kişilere bahsettiğimde aldığım soruları derledim kafamda. Şimdi bonsai hakkında sık sorulan sorular kısmını da hayata geçirmiş olalım böylece.

Bonsai Nasıl Sulanmalıdır?

Bonsai kökleri su tutmaktan nefret eder. Haliyle bonsainizi suladığınızda sadece toprağın nemli olmasını sağlayın ve çok suladığınız zaman drenajı yüksek bir toprak kullandığınızdan emin olun. Bunun dışında bonsai sulama için oda sıcaklığındaki musluk suyunu kullanabilirsiniz. Soğuk su kullanırsanız köklerde şok etkisi yaratabilir, bu da köklerin kötü etkilenmesine neden olur.

Bir Bonsai İçin Ne Kadar Işık Gerekir?

Bonsainizi hayatta tutabilmek için yeteri kadar ışık almasını da sağlamalısınız. Genel olarak ağaç türlerinin ihtiyaçları değişeceği için bu soruya net bir cevap vermek mümkün değildir. Işık gereksinimleri ağacın türüne göre farklılık gösterecektir. Bazı ağaçlar ışıksız, güneşsiz yapamazken bazıları ise gölgeleri, yarı gölgeleri sever. Dolayısıyla bu konuda ağaç türleri kategorisindeki içeriklerden sizin ağacınız için bir yazı var mı diye kontrol edebilirsiniz.

Bonsai için Ne Tür Işıklar Faydalıdır?

Ben her şeyin doğalından yanayım ama bonsai için yapay güneş ışığı yapmak gibi seçeneklerin de olduğunu unutmamak lazım. Evinizin bir odasında bonsai yetiştiriyorsanız ve ağaçlarınız güneş ışığından hoşlanıyorsa bu tip düzenekler hakkında internette birkaç kaynak bulabilirsiniz. Bunun dışında en doğalının güneş ışığı olduğunu düşünüyorum halen. İç mekan bonsailerinizi pencereye yakın yerlerde konumlandırabilirsiniz, böylece ağacınız daha iyi beslenecektir. Eğer yapay güneş ışığı kullanacaksanız, zamanlayıcı ayarlık ışıklardan faydalanarak 10-12 saat kadar aydınlatma sağlamanız ve ışığı yaklaşık 5 metre kadar geriden yansıtmanız gerekecektir.

Bonsai İçin Ne Kadar Nem Gereklidir?

Özellikle iç mekan bonsailer için kış aylarında büyüme yavaşlasa da nem önemli bir unsurdur. Nem temelde terleme ile su kaybını dengelemek için kullanılır ağaçlar tarafından. Bu da bonsainizin ömrünü uzatacak, daha sağlıklı olmasına katkı sağlayacaktır. Ev içerisinde bonsai yetiştiriyorsanız uygun nem ortamını sağlamak oldukça önemlidir. Bunu yaparken dekoratif nem tepsileri size yardımcı olacaktır. Bunu kısaca tarif edeyim; küçük çakıllarla dolu bir tepsiye fısfısla su sıkın ve bonsai saksısını bu dekoratif saksı altlığının üzerine yerleştirin. Alttan buharlaşan su ağacınıza güzel bir nem sağlayacaktır. Bunun dışında bonsailerin iç mekanda kurumalarını önlemek için mutlaka kalorifer, ceryan, soba gibi havayı kurutan ortamlardan uzakta konumlandırmalısınız.

Bonsai’de Nasıl Gübreleme Yapılıyor?

Bonsai ağaçları için gübre oldukça önemli bir besin kaynağıdır. Ağaçlar sadece güneş ve suyla değil gübre içerisindeki maddelerle de beslenir. Bonsainiz için gübreleme hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse genelde 20-20-20 dengeli gübre kullanmak lazım. Gübre mevsiminde yani bahar ve yaz aylarında iki haftada bir kere gübreleme yapmalısınız. Gübre içeriğinde NPK yani azot, fosfor ve potasyum bulunur. Gübreleme yapmadan önce mutlaka toprağı sulamanız gerekir, ayrıca hasta olduğunu düşündüğünüz ağaçlara gübre vermekten kaçının çünkü gübre ilaç değil besindir.

Bonsai İçin Sıcaklık Ne Kadar Önemli?

Kış aylarında iç mekan bonsainizi sıcak tutmanız oldukça önemlidir. Sıcak iklim ağaçlarınızı kış aylarında 10 derece ile 18 derece arasında bir sıcaklıkta ev ortamında ısınmayan bir odada tutabilirsiniz. Böylece kış aylarında köklerinde donma meydana gelmez ve hayatta kalabilir. Yani sıcaklık konusu ağacınızın kökeni ile alakalıdır. İğne yapraklı bir ağaç mesela evde tutulmasa da olur, sadece donlardan korumanız yeterli olacaktır ama tropikal iklim ağaçlarınız varsa bu ağaçları mutlaka 10 derece üzerinde muhafaza etmelisiniz. Benim önerim bonsailerinizin bulunduğu yere küçük termometrelerden koymanız olacaktır, böylece sıcaklığı daha yakından izleyebilirsiniz. Bunun dışında sıcaklığı aniden düşürecek ya da çıkartacak etkenlerden de ağaçlarınızı korumalısınız. Buna örnek vermek gerekirse; klima altı ya da karşısı, vantilatör, rüzgar koridoru vb. verilebilir.

Bonsailerde Hava Sirkülasyonu Ne Kadar Önemlidir?

Yine aynı şekilde bonsailerin uzun süre sağlıklı yaşamaları için hava sirkülasyonu çok önemlidir. Fotosentezin en büyük ihtiyacı, sürekli hava sirkülasyonu ve sabit çevre koşullarıdır. Bu nedenle temiz hava sağlamalı, bonsainizi tozlu ve topraklı yerlerden uzak tutmalısınız. Yani ağacınızı kapalı ve havasız ortamlardan uzakta, temiz ve hijyenik ortamlarda büyütmelisiniz. Hava sirkülasyonu sayesinde köklerden yapraklara kadar oksijenin taşınması sağlanır ve bitkiniz daha uzun, sağlıklı bir ömür geçirir. Siz nasıl kapalı bir ortamda nefes almakta zorlanıyorsanız, ağacınız da aynen öyle hissedecektir.

Bonsaimi Zararlılar ve Hastalıklardan Nasıl Korurum?

Sevgili bonsainizi hastalıklardan uzak tutmak istiyorsanız öncelikle çevre temizliğine özen göstermeniz gerekiyor. Düşen yaprakları ağacın dibinden alarak işe başlayabilirsiniz. Çok sulama yapmaktan kaçınmak, mantar oluşumunu engeller ve daha sağlılıklı kökler sunar bu da ikinci yoldur. Ayrıca yukarıda belirttiğim gibi bol havadar ve temiz bir ortamda bakılması da ağacınızı zararlılardan ve hastalıklardan koruyacaktır. Eğer gözünüz gibi baktığınız ağacınız hastalanırsa hızlıca tedaviye başlamanız gerekir. Öncelikle hastalığın tespiti yapılmalı, ardından ise gerekirse kimyasal ilaçlar kullanılarak ağaç kurtarılmalıdır. Çeşitli zararlılar için farklı yöntemler olduğundan öncelikle ağacınızın hangi hastalıkla mücadele ettiğini tespit etmeliyiz. Zararlı böcekler için özel böcek ilaçları, tozlar ve sıvı ilaçlar kullanabilirsiniz. Bunun dışında dış mekan bonsailerde uğur böceği gibi ağaca faydalı dostlardan yardım alabilirsiniz. Uğur böcekleri ağacınızdaki zararlıları yok edecektir.

Bonsai Saksısı Nasıl Olmalıdır?

Bonsai saksıları eğitim saksıları ve sergileme saksıları olarak iki çeşittir. Bonsainiz henüz eğitim aşamasındaysa plastik bonsai saksıları kullanabilirsiniz, böylece dilediğiniz fonksiyonda eğitim saksısı ile bonsainize yeterli eğitimi verebilirsiniz. Burada önemli olan bonsai eğitimi aşamasında pratik bir saksı kullanmaktır. Eğtimi biten bonsaileri sergilemek için ise seramik bonsai saksısı kullanmanız gerekir. Sığ saksılar bonsai için bir gelenekten öte kural olduğu için piyasadaki birçok alternatifi inceleyerek karar vermelisiniz. Bonsai saksıları ile alakalı bir yazı yazmıştım mutlaka bakın.

Bonsai Toprağı Nasıl Olmalıdır?

Bonsai toprakları kesinlikle yüksek drenaj sağlayan yapıda olmalıdır. Nem tutmayan, suyu hapsetmeyen ve köklerde su birikmesini önleyecek toprak karışımları kullanmanız, bonsai gelişimi için oldukça hayati öneme sahiptir. Organik ve inorganik bileşenlerin karışımıyla oluşturulan bonsai toprağı hakkında bir yazı yazmıştım mutlaka göz atın. Bonsai topraklarında akadama, ponza ve perlik kullanmaya özen gösterin. Kil bilyeleri ve volkanik yapıdaki taşlardan oluşan bu karışımları hangi oranda kullanmanız gerektiği yukarıdaki yazıda mevcut. Bonsai toprağı için de her konuda olduğu gibi iklim, ağaç türü ve çevresel diğer koşullar hayati rol oynar. Dolayısıyla toprak karışımını deneye yanıla öğrenebilir, en sonunda en iyisine kendiniz ulaşabilirsiniz.

Bonsai Şekillendirmek İçin Neden Tel Kullanılıyor?

Bonsai şekillendirme için birden fazla şekillendirme yöntemi olsa da en çok kullanılan yöntem telleme yöntemidir. Bunun nedeni tellerin daha güçlü olması ve istenilen eğimlerin kusursuz verilebilmesidir. Ayrıca teller ağacın görünümünde çok fazla değişiklik yapmazlar ve daha fazla çalışma alanı sunarlar.