Ağaç Türleri

Şeflera Bakımı Nasıl Yapılır?

Pinterest LinkedIn Tumblr

İngilizce adı Schefflera olan Şeflera, son dönemde hem iç mekanda hem de dış mekanda yetiştirilmek üzere satın alınan popüler bitkiler arasında yer alır. Yaklaşık olarak 1000 alt cinsi bulunan bu tür, 4-20 metre aralığında büyüyebilen odunsu gövdeli bir yapıya sahiptir. Odunsu gövdesi sayesinde bonsai olarak eğitilmesi mümkün olan Şeflera; bodur türler arasında benim de en çok dikkatimi çeken ağaçlar arasında yer alır.

Şeflera Bakımı Hakkında Bilgiler

Bazı kaynaklarda cüce şemsiye ağacı olarak da geçen şeflera; hem iç mekanda hem de dış mekanda oldukça iyi yetişebilen dayanıklı bir türdür. Loş ışıkta hızlı gelişim gösterebilen bu türün yine de 10 derecenin altındaki soğuklardan korunmasında fayda vardır. Ana vatanı Avustralya olan bu tür, tropikal bir ağaçtır ama yavaş yavaş Asya kıtasına da yayılmaya başlamıştır. Böyle olunca bonsai olarak değerlendirilmesi daha sık görülür olmuştur. Doğada ince gövdeli, bambuyu andıran yapısıyla bilinir fakat saksı yetiştiriciliğinde şekil verme amaçlı budamalar ve doğru bakım ile daha enteresan gövde yapıları görmek mümkündür. Budama ve ağırlık ile yönlendirme için uygun olan zayıf odunsu gövdesi, maalesef telleme ile şekillendirme tekniğine uygun değildir.

Şeflera İçin Özel Bakım Önerileri

Konumlandırma

Şeflera ağacı tüm yıl boyunca ev içerisinde tutulabilir. İdeal büyüme sıcaklığı 18°-22° arasında olan bu türü çok ışık almayan ama sıcak olan bir yerde tutarsanız, yıl boyu gelişimini gözleyebilirsiniz. Çok ışık alması, bonsai olarak eğiteceğiniz ağacın dallarının da küçük kalmasını sağlar. Tercih size kalmış.

Şeflera Sulama

Şeflera nemli toprağı sever. Bu sebeple Şeflera Bonsai için köklerin çok ıslak kalmayacağı ama nemden de uzak kalmayacağı şekilde sulama yapın. Nemli toprağı sevdiği için yaz ve kış aylarında dikkatle nemini vermelisiniz. Isıtıcı vs. gibi sıcak yerlere yakın konumlandırırsanız, kök toplarının kurumamasına özen gösterin.

Şeflera Gübreleme

Sıvı gübre kullanabilirsiniz. İlkbahar aylarından sonbahara kadar haftada bir kere sıvı gübre, kış aylarında ise ayda bir kere gübre verebilirsiniz.

Şekillendirme

Şeflera ağacı sistematik ve doğru budama yöntemleriyle çok güzel şekil alabilen esnek ve açık bir yapıya sahiptir. Genç sürgünleri dilediğiniz şekilde yön verilebilir olduğundan, gençlere yönelmenizi öneririm. Daha yaşlı dallar bükmeye çok dayanıklı olmayacaktır. Böylece genç dalları dilerseniz telleme yöntemiyle yönlendirebilirsiniz.

Genel olarak Şeflera Bonsai Bakımı hakkında bilgiler aktarmaya çalıştım. Bu bilgilerin bir kısmını ofiste bulunan Şeflera üzerinden edindiğim bilgilere dayandırıyorum. Bir kısmını ise Bonsai hakkında blog yazıları tutan günlükçülerden, uzmanlardan ve bitki bakımı hakkında yazılar üreten web sitelerinden derliyorum. Şeflera satın aldıysanız ve bir şekilde bonsai olarak yetiştirmek istiyorsanız, bu rehber umarım işinize yarayacaktır. Şeflera bakımı ve diğer konular hakkında ayrıntılı bilgi almak istiyorsanız bu yazıya yorum olarak ekleyebilirsiniz. Böylece bilgilerimizi birleştirebilir, daha faydalı bir sayfa ortaya çıkarabiliriz.

Dijital pazarlama ve SEO uzmanı. Bitki meraklısı. Bonsai Notları kurucusu ve editörü.

1 Comment

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It