Çöl Gülü (Adenium) Bakımı

Çöl Gülü; Adenium Obesum ya da Desert Rose olarak adlandırılan bir bitkidir. Kırmızı, pembe ve sarı tonlarında çiçekleri olan, özellikle güneşli bölgelerde inanılmaz hızlı gelişim gösteren bir türdür. Bakımı, sulanması, toprak isteği ve karakteristik özellikleriyle adenium hakkında sizlere detaylı bilgi aktarmak, kendi tecrübelerimi ve derlediğim değerli bilgileri sizlerle paylaşmak için bu yazıyı hazırladım. Adenium bonsai olarak değerlendirildiğinde oldukça enteresan sonuçlar çıkabiliyor ortaya. Kendine has etli ve geniş gövdesi, su tutan yapısı ve zehirli öz suyu bulunan adenium dikkat edilmesi gereken ama zevkle bakılabilecek bir bitki. Bonsai olarak bakmak isteyenler başta olmak üzere bu kılavuzda sizlere çöl gülünün tüm karakteristik özelliklerini ve doğal ihtiyaçlarını aktarmaya çalışacağım.

Görsel Kaynağı: https://www.britannica.com/

Adenium Obesum Bonsai Bakımı

Çöl gülü, muhtemelen her bonsai sever tarafından bakılmak istenen bir ağaçtır. Popüler olmasının da getirdiği az bulunurluk işin içine girince çöl gülü fidanı ya da fidesi edinmek bayağı imkansız hale gelir oldu. Ben de bir şekilde edindim üç tane ve üzerinde denemeler yapmaya başladım. Henüz çok yeni olsalar da büyümeleri için yaz sonu eve yapay güneş ortamı kurmayı bile planlıyorum. Gelişmeleri size tabii ki bonsai notları üzerinden yazacağım. Çöl gülünün bakımı zordur. Bakımı zormuş bunu anladım yaptığım araştırmalar sayesinde. Dolayısıyla diğer ağaç bakım kılavuzlarından daha geniş yazmaya çalışacağım.

Konumlandırma

Sıcak iklimlerde (güney yarım küre) adenium yıl boyunca balkonda kolayca tutulabilir. Bizim ülkemizdeki gibi ılıman iklimlerde ise Mayıs’tan Eylül’e kadar gün içinde en az 5-6 saat güneş alabileceği bir konumda bulundurulması gerekir. Yarı gölgelik alanlarda da Adenium Bonsai yetişecektir ama güneşi çok sevdiğini unutmayın. Ilıman iklimlerde yaz bitmeye başladığı andan itibaren içeri almanız, bol gün ışığı çekebileceği bir serada tutmanız en iyisi olacaktır.

Sulama

Çöl gülünün gövdesi ve doğası gereği su tutma kapasitesi vardır. 7-10 günde bir kere bolca sulamanız yeterli olacaktır. Asla çok sulamayın, bu durum köklerine zarar verecektir ve kaş yaparken göz çıkartabilirsiniz. 10 günde bir kere sulayın, zaten siz gelişimini gördüğünüzde doğru yaptığınızı anlayacaksınız.

Gübreleme

Bu bitki biraz ters demiştim yazının başında. Gübreleme yaparken de bunu dikkate alın. Ben Adenium için sıvı gübre aldım, bir litre suya yarım kapak kadar koyup ilkbahardan sonbahara kadar kullanıyorum düzenli olarak. Size de bunu öneririm. 20 günde bir kere vermeniz yeterli olacaktır. Çok bile.

Adenium Bonsai Şekil Vermek

Adenium’u yıl boyunca budayabilirsiniz ama her ağaçta olduğu gibi yeni sürgünler patlamaya başlamak üzereyken budamanız daha iyi olacaktır. Adeniumlarda budama hızlı iyileşme ile cevap bulur ve dolayısıyla yeni dallar, tomurcuklar sizi karşılar. Adeniıum üzerinde budama ve telleme yaparken eldiven giymeniz sizin yararınıza olacaktır. Çünkü adenium bitkisinin özü zehirlidir.

Saksı Değişimi

İki ya da üç yılda bir saksı değişimi ve kök budaması yapabilirsiniz. Toprak seçimine de bu noktada dikkat etmeniz gerekecek. Adenium bonsai toprağı çok çok iyi drene olan geçirgen yapıda olmalıdır. Köklerin ıslak kalması ona zarar vereceğinden inorganik toprak karışımı ile bu sorunun önüne geçebilirisiniz.

Adenium hakkında genel bilgiler vermeye, bonsai olarak bakımı yapılırken nelere dikkat edilmesi gerektiğine değindim. Aslında Adenium ile alakalı çok şey okuyup yazabiliriz fakat bilmemiz gereken kilit nokta şu; Adenium doğası gereği tropikal ve yarı tropikal olarak bilinen bir türdür. Çöllerde yetişir ve dolayısıyla saksı yetiştiriciliğinde de aynı ortamı sizden görmek ister. Ona bol güneş, az su verin ve arkanıza yaslanıp yıllar boyunca nasıl büyüdüğünü seyredin. Siz de Çöl Gülü bakımı ve yetiştirilmesi ile alakalı fikir sahibi misiniz? Bana yorumlar aracılığıyla ulaşarak hemen bonsainotlari.com yazarı olabilirsiniz. Sizin de görüşlerinizi burada paylaşmak, onları herkese yaymak için tüm imkanları kullanmak isterim.

About the author

Dijital pazarlama ve SEO uzmanı. Bitki meraklısı. Bonsai Notları kurucusu ve editörü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.